A- A A+
wstecz

Lista obejmuje zidentyfikowane dotychczas osoby, które uczestniczyły w obronie Helu, nie oceniając w żaden sposób ich roli i znaczenia w obronie. Lista jest utworzona i aktualizowana przez Władysława Szarskiego na bazie wyjściowej, liczącej ok. 300 nazwisk - listy sporządzonej przez p. Tadeusza Bieniaka, Eugeniusza Konarskiego i Romana Malinowskiego, listy startowej Daniela Kretkiewicza, oraz stałej pomocy Stefana Zakrzewskiego. Wielką pomocą były listy jenieckie przekazane nam dzięki uprzejmości Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.
Całość prac przy liście Obrońców, a więc gromadzenie i weryfikację dokumentów, ich rejestrację i komputerowe przetwarzanie, oraz sam wydruk gotowych list prowadzi Władysław Szarski i do niego prosze się zwracać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub telefonicznie 697-888-584.

Nazwiska i imiona Obrońców są w różnych publikacjach często zniekształcane lub podawane w kilku wersjach. Największe błędy pisowni spotykamy na niemieckich listach jenieckich. Na naszej liście, staramy się używać pisowni, która była stosowana oficjalnie w 1939 roku.

Na szczegółowych wykazach znajdujących się w Muzeum Obrony Wybrzeża - nazwiska Obrońców uzupełnione są o ich dokładne, udokumentowane dane personalne, stopnie wojskowe i przebieg służby, nie uwidocznione w Internecie ani na "ścianie pamięci" w MOW.


Prosimy także rodziny Obrońców lądowej częśći Wybrzeża o wypełnienie tej samej ankiety i nadesłanie wraz z analogicznymi dokumentami. Lista ta jako dużo obszerniejsza i trudniejsza do weryfikacji nie będzie jak narazie publikowana.

INFORMACJE i ZAPYTANIA Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

↑ do góry

Muzeum Obrony Wybrzeża

ul.Helska 16
84-150 Hel
biuro Muzeum: mow@helmuzeum.pl

projekt i wykonanie seofuture.pl