A- A A+
wstecz

Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu zwraca się z apelem do byłych Obrońców Wybrzeża,
do członków ich rodzin,
oraz do wszelkich innych osób - będących w posiadaniu dokumentów dotyczących:

  • przygotowań obronnych i obrony wybrzeża w 1939 roku,
  • okupacji niemieckiej wybrzeża,
  • walk na wybrzeżu w zimie 1944/45 i wyzwolenia wybrzeża,
  • odbudowy wybrzeża po wojnie,
  • Marynarki Wojennej i innych rodzajów sił zbrojnych na wybrzeżu - także w latach powojennych,
  • życia codziennego na wybrzeżu w latach 1900-1970


o przekazywanie naszemu Muzeum fotografii, dokumentów wojskowych i cywilnych, relacji, życiorysów, listów, (względnie kopii w wersji elektronicznej - skanów) a także przedmiotów osobistych, użytku codziennego i elementów umundurowania.

Właśnie dzięki takim działaniom zgromadziliśmy już szereg cennych materiałów i mogliśmy pomóc wielu osobom w uzyskaniu informacji o losach bliskich. Pozyskane dokumenty tworzą rosnącą ciągle bazę informacyjną naszego muzeum.

Szanowni Państwo! Nie dopuście do tego, aby cenne pamiątki minionych lat zostały zniszczone lub zapomniane - my zapewnimy im opiekę i wykorzystamy w ekspozycjach odwiedzanych przez tysiące zwiedzających.

↑ do góry

Poszukujemy wszelkich dokumentów (oryginałów, lub skanów wysokiej rozdzielczości) jak:
legitymacje, świadectwa, dyplomy, zaświadczenia, listy, fotografie, relacje, wspomnienia, ulotki, druki i instrukcje wszelkiego rodzaju, dotyczących zarówno samego Helu jak i obrony Wybrzeża.
Interesują nas lata 1914 do 1975, a zwłaszcza okres wojny i okupacji niemieckiej.

↑ do góry

Zwracamy się do osób, które na Helu odbywały służbę wojskową w różnych jednostkach, na różnych stanowiskach i w różnych latach. Opisujcie dla naszego archiwum swoje wspomnienia, nadsyłajcie skany zdjęć z tego okresu, anegdoty, wierszyki, opisy rożnych wydarzeń, codziennych wpadek i sukcesów. Opiszcie ludzi których zapamietaliście z okresu Waszej służby tutaj - czasem były to postacie bardzo barwne, czasem zapisały się w Waszej pamięci jako tyrani, a czasem wspominacie ich ciepło. Nie dopuśćmy, aby te historie zatarła niepamięć!
Czekamy ZAWSZE na Wasze listy, zdjęcia czy pamiątki z okresu służby na Helu. Chcemy, aby nasze Muzeum stało się także miejscem, które upamiętni Wasze spędzone na Helu lata i miesiące.

Grono oficerów i sympatyków 43 Batalionu Saperów 9 FOW Marynarki Wojennej RP wystawiło własnym staraniem pamiątkowy kamień z tablicą w miejscowości Hel-Bór. To wspaniała i godna szacunku inicjatywa - ale sama tablica nie wystarczy, idźmy dalej w tym kierunku!
Prosimy o staranne podpisywanie nadesłanych materiałów, opisywanie osób na zdjęciach, podawanie adresów nadawcy (tylko do wiadomośći MOW!) - to pozwoli traktować nadesłane materiały jako wartościowe dokumenty historyczne. Jeśli ktoś nadeśle ciekawie napisane wspomnienia - istnieje możliwość wydania ich drukiem przez nasze Muzeum - w całości lub jako część pracy zbiorowej.


CZEKAMY na Wasze listy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

↑ do góry

Poszukujemy sponsorów, którzy dla własnej satysfakcji (i reklamy, którą my zapewnimy), przyłączą się do tworzenia nowego helskiego muzeum. Liczymy, że wielu helan wesprze muzeum w różnej formie: jedni wykupując cegiełki, inni fundując wyposażenie, jeszcze inni ofiarując swoje pamiątki związane z Helem lub poświęcą swój czas i zdolności na urządzanie wystaw.
Poszukujemy także sponsorów, którzy będą w stanie zrealizować określone potrzeby naszego muzeum, jak finansowanie zakupów eksponatów, finansowanie akcji eksploracyjnych, zakupu sprzętu, transportu, konserwacji wielkich eksponatów i innych.

↑ do góry

Mamy do dyspozycji jeszcze kilka sal wystawowych, które trzeba zapełnić. Helscy miłośnicy militariów udostępniają nam swoje zbiory. Część przekazują nieodpłatnie, część zaś wypożyczają. Uzyskane w ten sposób eksponaty trzeba umieścić w gablotach, których ciągle mamy za mało...

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że stare dokumenty, zdjęcia, kwity, zalegające u niejednego w zapomnianej szufladzie lub pudle na strychu, są cennymi dokumentami historycznymi. Świadectwa i dyplomy sprzed lat, którymi wyróżniano naszych ojców i dziadków są dzisiaj wyrzucane do śmieci. Ten sam los spotyka stare fotografie, na których nie potrafimy już rozpoznać postaci.
Zadaniem muzeum jest zbieranie i przechowywanie tych materiałów. Nie chodzi tylko o bardzo dawne - przedwojenne materiały. W swoich zbiorach mamy kilkaset fotografii z lat 1900-1939 i tylko kilkadziesiąt z lat powojennych. Jest to okres najmniej udokumentowany.

Mamy ponad 30 000 zdjęć współczesnych w wersji elektronicznej, nagranych na płyty CD. Jeżeli ktoś nie chce przekazać swoich zdjęć lub dokumentów, to może je wypożyczyć do skopiowania.

Wszystkie materiały i eksponaty ofiarowane przez mieszkańców będą kwitowane i wpisywane do Księgi Darczyńców, a przy ekspozycjach wystawienniczych będą umieszczane ich nazwiska. Bezinteresowna pomoc wszystkich chętnych będzie nieoceniona.

Dużą część naszych eksponatów stanowią tzw. "wykopki" - uzbrojenie i wyposażenie wojskowe, które musimy odrdzewić i zakonserwować. Dla wszystkich eksponatów należy założyć kartoteki, opisać i sfotografować, skatalogować księgozbiór i utworzyć archiwum dokumentów.
Nieustannie porządkujemy teren wokół obiektów, gdzie powstaje park leśny. Obsadzamy roślinami leśnymi wydmy na terenie MOW, dbamy o to, aby przyroda cieszyła oko i serce zwiedzającego..

↑ do góry

Nasz apel o współpracę do MODELARZY znalazł wspaniały odzew. Wielu modelarzy przekazało nam swoje wspaniałe modele, kilku wykonało je - i wykonuje nieustannie modele na nasze zamówienia. Wystawione u nas modele spotykaja się z bardzo wysoka oceną, a czesem wręcz zazdrością odwiedzających nas dyrektorów muzeów skandynawskich.
Poszukujemy modelarza, który potrafi zbudować makietę latarni morskiej lub makietę dawnej osady helskiej.

Dlaczego to wszystko robimy? Przede wszystkim dla satysfakcji. Od początku istnienia człowiek zawsze tworzył i chciał, żeby pozostał po nim ślad. Tworzymy coś od podstaw. Tylko od nas będzie zależało, jak to zrobimy, jak ocenią to inni. Robimy to dla miasta, bo nowe muzeum to dodatkowa atrakcja turystyczna. Niewielu chciałoby oglądać "gołe mury". Gdy stworzymy ciekawe ekspozycje, które pokażemy w folderach i ulotkach, zachęcimy większą ilość gości do odwiedzenia naszego miasta.
Starzec, który spotkał chłopca wycinającego serce na korze drzewa, dał mu taką radę: "Za kilka lat będziesz się wstydził, przechodząc koło okaleczonego drzewa. Jeżeli jednak urośnie posadzone przez ciebie nowe drzewo, będzie je pokazywał z dumą twój syn i twoje wnuki".
Mamy już odzew na nasze poszukiwania! - serdecznie dziekujemy modelarzom i poniżej przedstawiamy ich dokonania.
Opracowujemy katalog posiadanych już przez MOW modeli wraz z ich skalą i nazwiskiem wykonawcy. Katalog będzie udostępniony na www.

↑ do góry

Co roku od niewypałów giną ludzie, w większości tacy "co wiedzieli, jak się z tym obchodzić"!!!

  • Znalazłeś pocisk, granat, lub podejrzanie wyglądający przedmiot? - Nie ruszaj go, nie przynoś do Muzeum - Dzwoń do policji lub straży miejskiej, zawiadom pracownika MOW. Oni powiadomią saperów.
  • Pod żadnym pozorem nie ruszaj zapalnika, ani nie wykopuj znaleziska! Możesz co najwyżej popatrzeć bez ruszania znaleziska, czy przedmiot posiada zapalnik. Ebonitowe i aluminiowe zapalniki są najgorsze, ciągle sprawne i nieprzewidywalne. Nawet drobne poruszenie może spowodować eksplozję. Pod żadnym pozorem nie ruszaj pocisków moździerzowych - przez nie ginie najwięcej ludzi.
  • Wyraźnie oznacz miejsce znaleziska (inaczej nie odnajdziesz go ponownie!!) choćby kupką kamieni czy gałązkami. Najlepiej niczego nie dotykaj! Dzwoń do policji, straży miejskiej, lub zawiadom pracownika MOW. Oni powiadomią saperów.
↑ do góry

Muzeum Obrony Wybrzeża

ul.Helska 16
84-150 Hel
biuro Muzeum: mow@helmuzeum.pl

projekt i wykonanie seofuture.pl