A- A A+
wstecz

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, których oczekujemy z nadzieją, że przyniosą nam wszystkim zdrowie, radość i szczęście.

Także zdrowia, radości i szczęścia życzymy wszystkim naszym sympatykom - wraz z serdecznymi życzeniami wszelkiej pomyślności w Nowym, 2013 Roku.

Nie akceptujemy żadnego końca świata!!!
Nasz zgrany zespół przewiduje dalszą, wspólną pracę przy rozwoju Muzeum Obrony Wybrzeża, do którego zawsze serdecznie zapraszamy.

↑ do góry

60 lat temu komandor porucznik Zbigniew Przybyszewski po wielu miesiącach tortur w więzieniu - poniósł smierć.
Sprowadzono Go do piwnicy mokotowskiego więzienia i kat strzelił Mu w tył głowy...

Zrehabilitowano Go jako niewinnego, ale śmierci i wielu strasznych krzywd nie da się odwrócić.

Pamiętajmy o Nim zawsze - był wyjątkowym człowiekiem, świetnym i cenionym oficerem, prawdziwym patriotą.

Czekamy na wyniki badań po niezakończonej jeszcze ekshumacji ciał ofiar, ale szanse odnalezienia Go nie są wielkie...

Nie pozwólmy, aby śmierć komandora Przybyszewskiego, śmierć komandora Staniewicza, śmierć komandora Mieszkowskiego i śmierć innych niezliczonych ofiar stalinizmu w więzieniach bezpieki zostały zapomniane...

PAMIĘTAJMY - i przekazujmy tę wiedzę innym.

↑ do góry

Z inicjatywy Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Morskich Sił Specjalnych "FORMOZA" wspieranej aktywnie przez nasze Muzeum Obrony Wybrzeża Stowarzyszenia "Przyjaciele Helu" odbyła się na Oksywiu oficjalna uroczystość "Chwała Komandorom" dla uczczenia pamięci trzech komandorów:

    Stanisława Mieszkowskiego
    Zbigniewa Przybyszewskiego
    Jerzego Staniewicza

- zamordowanych w 1952 roku z wyroku sądu wojskowego.

Oksywską uroczystość "Chwała Komandorom" wsparły nie tylko konsultacje i zasoby archiwaliów MOW, ale także referat w zorganizowanej na Oksywiu sesji. Podstawowy patronat nad uroczystością sprawowała Marynarka Wojenna.
Kolosalna frekwencja zaskoczyła wszystkich - w wielkiej auli Marynarki Wojennej na sesji popularnonaukowej słuchacze siedzieli nie tylko na schodach, ale wiele osób nawet stało. Przepojona wielkim szacunkiem dla zamordowanych uroczystość odbyła sie niezwykle sprawnie i jest wyrazem wielkiego hołdu zarówno organizatorów jak i wszystkich uczestników dla naszych, helskich komandorów, którzy w tak okrutny i hańbiący sposób pozbawiono życia, a potem usiłowano zabić pamięć o nich.

Zależy nam, aby wiadomość, że w końcu coś się wydarzyło w tej sprawie, dotarła do Polaków w kraju i za granicą. Bardzo prosimy o jak najszersze udostępnienie wiadomości o tej uroczystości i publikację załączonego obok plakatu w każdy dostępny dla Państwa sposób.

↑ do góry

11 listopada pod helską latarnią morską odbyła się pierwsza część uroczystości rocznicowych prowadzona przez Muzeum Obrony Wybrzeża.
Tłumnie zgromadzonych mieszkańców Helu przystrojonych kotylionami w barwach narodowych powitał Wojciech Waśkowski.

Po odegraniu hymnu Polski i referacie historycznym Władysława Szarskiego na temat Świeta Niepodległości, przedstawiciele helskiej młodzieży wygłosili wiersze patriotyczne, po czym delegaci złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniająca pobyt marszałka Józefa Piłsudskiego w Helu .

Dalszą częścia obchodów był przemarsz ulicami Helu na mszę świętą za Ojczyznę i zakończenie uroczystości pod pomnikiem Jana Myślisza.

↑ do góry

Mijają 94 lata od odzyskania przez Polskę niepodległości, po 123 latach zaborów.
11 listopada Muzeum Obrony Wybrzeża zaprasza wszystkich o godz. 14:45 na uroczystości pod latarnią morską.
11 listopada 1918 r. entuzjastycznie witany Piłsudski wkroczył do Warszawy, a Rada Regencyjna przekazała mu wszelką władzę wojskową. Tego samego dnia Niemcy skapitulowały na froncie zachodnim, kończąc formalnie najstraszliwszą z ówczesnych wojen, nazwaną WOJNĄ ŚWIATOWĄ.

Ta data to symbol powstania RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, do budowy której włączyli sie Polacy z różnych zaborów, Polacy wracający z emigracji, ludzie których dzieliły kontrowersje w sprawie języka, komend wojskowych, nazewnictwa technicznego a nawet formy przysięgi wojskowej.

Jedyne co łączyło ludzi różnego pochodzenia, ludzi mówiących czasami różnymi językami
- to były BARWY NARODOWE.

W tym dniu, który powinniśmy traktować jak wyjątkowe święto - bo los zesłał nam życie w kraju bez wojny, czego nie doświadczył nikt z naszych przodków - wywieśmy nasze barwy narodowe. Pokażmy, że nie jesteśmy gorsi od innych nacji, których kraje w dni narodowych świąt rozkwitają barwami sztandarów.

Nie oglądajmy się na innych. Okażmy dumę, że jesteśmy Polakami i nie wstydźmy się tego zademonstrować wywieszając biało-czerwoną flagę RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

↑ do góry

Admirał Józef Unrug w swoim testamencie zastrzegł, że jego prochy mogą wrócić do Polski tyko wtedy - gdy godny pogrzeb znajdą szczątki trzech zamordowanych przez wojskową bezpiekę komandorów, jego najlepszych oficerów.
Wykonawcą testamentu admirała został jego syn - Horacy.
22 października 2012 Horacy Unrug zmarł w swoim domu w Montresor, we Francji. W tym roku udało się w końcu - po latach starań rodzin zamordowanych - rozpocząć ekshumację szczątków ofiar bezpieki pogrzebanych na tzw. łączce na Powązkach. Które z ofiar uda się zidentyfikować - tego nie wie nikt...
Ś.p. Horacy Unrug nie doczekał chwili, kiedy zidentyfikuje się ofiary, co umożliwiłoby sprowadzenie prochów admirała Józefa Unruga i wspólny pogrzeb jego wiernych oficerów, obrońców Helu, na cmentarzu oksywskim.
Trwajmy w nadziei, że ostatnia wola admirała się spełni i kiedyś złożymy należny hołd wszystkim, o których przywrócenie pamięci teraz się staramy.

W najbliższą niedzielę 28 paŸdziernika, o godzinie 09:30, w Kościele Garnizonowym w Gdyni-Oksywiu (ul. Śmidowicza) odprawiona zostanie msza święta w intencji śp. Horacego Unruga.

↑ do góry

Dziś, w rocznicę poddania sie Helu w 1939 roku, po 32 dniach heroicznej obrony, odbyła się uroczystość poświęcona Obrońcom Helu, tej ostatniej twierdzy kampanii wrześniowej 1939 roku. Jednoczesnie obchodzono Dzień patrona helskiej szkoły.
Po uroczystości przy pomniku Obrońców Helu w centrum miasta, zebrani wraz z plutonem reprezentacyjnym saperów przeszli na helski cmentarz, by złożyć kwiaty na mogile Obrońców Helu. Pozostało tu na zawsze 27. Bohaterskich Obrońców Helu znanych ze stopnia wojskowego, imienia i nazwiska oraz 4. bezimiennych Obrońców.
Wiele osób wspominało z nostalgią wspaniałego orła, dumny symbol naszej niepodległości, który kiedyś wieńczył od 1959 roku mogiłę Obrońców - jak to przedstawia historyczne zdjęcie obok.

Muzeum Obrony Wybrzeża apeluje do osób, które być może wiedzą co się z tą rzeŸbą stało, aby pomogły odzyskać tego orła (lub jego części) dla ekspozycji w naszym Muzeum.

Jesteśmy gotowi nawet odkupić tego orła, także uszkodzonego. Osobom, które pomogą zapewniamy dyskrecję. O historii helskiego pomnika na grobie pisaliśmy w "Helskiej Blizie" nr 260 oraz w "Helskiej Blizie" nr 266. Dotychczasowe poszukiwania i apele niestety nie odniosły skutku.

↑ do góry

W dniach 29 - 30 września 2012r. odbył się II Kaszubski Festiwal Modelarski w Kołczygłowach. Wśród laureatów znaleŸli się również modelarze, od kilku lat współpracujący z MOW. Wyróżnienia otrzymali: Wojciech Sokołowski - za model czołgu 7tp, którego zdjęcie prezentowaliśmy ostatnio, oraz Marcin Wawrzynkowski - za wykonany od podstaw model kanonierki ORP Generał Haller w skali 1:72.
Model ten zostanie zaprezentowany wiosną 2013r. na wystawie w MUZEUM OBRONY WYBRZEŻA w Helu.
Gratulujemy laureatom i serdecznie dziekujemy za modele wzbogacające nasze wystawy tematyczne.

↑ do góry

W dniach 22-23 września 2012 roku odbyła się w Poznaniu już czwarta edycja Otwartych Mistrzostw Poznania w Modelarstwie Redukcyjnym. Miło nam poinformować, iż model polskiego czołgu 7TP wykonany przez współpracującego z naszym Muzeum modelarza z Koszalina, Wojtka Sokołowskiego zajął II miejsce w kategorii pojazdy gąsienicowe w skali 1/35.
Model ten już wkrótce wzbogaci ekspozycję Muzeum Obrony Wybrzeża poświęconą pojazdom wojskowym września 1939r.

↑ do góry

24 sierpnia kolejny raz odwiedził nasze Muzeum Obrony Wybrzeża minister Jan Stanisław Ciechanowski p.o. Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Po złożeniu wiązanki kwiatów pod tablicą kmdr. Zbigniewa Przybyszewskiego - patrona naszego muzeum - przedstawiciele władz Helu i zaproszeni goście przeszli do sali poświęconej historii skazania helskich komandorów przez stalinowski sąd wojskowy. Tam, pan minister odznaczył medalami UDSKiOR twórców helskiego muzeum i osoby szczególnie zasłużone dla jego powstania i rozwoju.
Przedstawiciele naszego muzeum poinformowali zebranych o zainicjowanej przez Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy Morskich Sił Specjalnych "Formoza" uroczystości dla uczczenia pamięci Komandorów Marynarki Wojennej rozstrzelanych na podstawie haniebnych wyroków stalinowskich sądów. Uroczystość przygotowywana pod patronatem Marynarki Wojennej odbędzie się na Oksywiu 14 grudnia 2012 r., w 60. rocznicę stracenia komandorów Zbigniewa Przybyszewskiego, Stanisława Mieszkowskiego i Jerzego Staniewicza.
Po zwiedzeniu naszego muzeum odbyły się rozmowy robocze min. Ciechanowskiego z przedstawicielami naszego Muzeum w sprawie dalszych planów współpracy pomiędzy UDSKiOR a MOW. Jak dotychczas ta współpraca zaowocowała powstaniem wystawy audiowizualnej o historii procesu helskich komandorów, oraz stałymi wystawami przekazanymi nam przez UDSKiOR: wystawą o roli polskiego wywiadu w czasie II wojny światowej i wystawą "Gdy Polska powiedział NIE!"

↑ do góry

Muzeum Obrony Wybrzeża

ul.Helska 16
84-150 Hel
biuro Muzeum: mow@helmuzeum.pl

projekt i wykonanie seofuture.pl