A- A A+
wstecz

Oryginalny sposób spędzenia Sylwestra wybrała grupa z koła nr 1 PTTK przy Politechnice Warszawskiej. Członkowie grupy odwiedzili nasze Muzeum, po czym 30 grudnia przeprowadzili na helskim Cyplu wielką, bardzo potrzebną, akcję sprzątania śmieci.
Dziekujemy serdecznie za tę wspaniałą inicjatywę!

↑ do góry

26 pażdziernika 2009 r. do MOW przyjechał nowy eksponat - armata dywizyjna 76,2 mm z 1945 roku - depozyt użyczony przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

↑ do góry

24 pażdziernika 2009 r. w helskim porcie wojennym potężny dźwig podniósł stojący tam od sierpnia 1975 roku kuter dozorowy ORP BATORY, który po zakończeniu obrony Helu, w nocy z 1 na 2 października 1939r., wraz z 16-osobową załogą przełamał niemiecką blokadę Helu i szczęśliwie dotarł do neutralnej, szwedzkiej Gotlandii.
Po wojnie pływał jako ORP "Hel", potem ORP "7 Listopada", "Dzierżyński" i "KP 1". Następnie pływał jako jednostka szkolno-ratownicza Ligi Przyjaciół Żołnierza na Zalewie Zegrzyńskim. Przeznaczony do kasacji został uratowany, dzięki gwałtownej akcji podjętej przez prasę i trafł do Helu, jako okręt-pomnik.
Jest to ostatni z okrętów poskich, które w 1939 roku brały udział w obronie polskiego wybrzeża,
(Przypominamy, że stojąca w Gdyni ORP Błyskawica została tuż przed wybuchem wojny odesłana do Wlk.Brytanii.)
BATORY po wyremontowaniu stanie w gdyńskim Muzeum Marynarki Wojennej.

↑ do góry

22 pażdziernika 2009 r. do MOW przyjechał transport z baterii Trondenes w północnej Norwegii. Dzieki panu Martinowi Vahl (fot z lewej) z Adolf Kanonens Venner - muzeum gigantycznego działa 406 mm, otrzymaliśmy w darze oryginalny pocisk 406 mm, łuskę, kontener do ładunków i kilka ciekawych elementów wyposażenia baterii, z działami identycznemi, jak kiedyś były w Helu.
Przy pocisku od lewej Władysław Szarski i Zbigniew Wiekiera, dzieki którym darowizna i transport doszły do skutku.

↑ do góry

We połowie pażdziernika 2009 r. gościli w naszym muzeum muzealnicy ze Skandynawii - współpracujący z nami od lat pan Johann Andree, dyrektor muzeum militarnego Beredskapsmuseet w Szwecji, oraz pan Johannes Bach Rasmussen z Danii - sekretarz grupy inicjatywnej pierścienia muzeów "zimnej wojny"
Na zdjęciu pierwszy od lewej Johann Andree, trzeci od lewej Johannes Bach Rasmussen.

↑ do góry

We wrześniu 2009 r. przesłano dla naszego Muzeum kolejny wspaniały dar - przedwojenną instrukcję "Dowódca drużyny strzeleckiej w polu" oraz numer "Morza" wydany z okazji śmiercia marszałka Piłsudskiego.
Serdecznie dziekujemy! - szkoda tylko, że dołączony bez danych adresowych list uniemożliwia identyfikację darczyńcy i przesłanie mu podziękowania.
Otrzymujemy nieustannie wiele ciekawych eksponatów, choć ofiarodawcom wydaje się czasem, że to czym rozporządzają jest niegodne wysłania do muzeum. Nieprawda! - cieszymy się z każdego powiększenia naszych zbiorów.
Szczerze namawiamy do przekazywania nam zdjęć archiwalnych - także POWOJENNYCH!! - z Marynarki Wojennej, ze służby na wybrzeżu, do nadsyłania wspomnień i innych pamiątek życia codziennego.
POSZUKUJEMY TAKŻE REPRODUKCJI GAZET Z WRZEśNIA 1939 ROKU.

↑ do góry

Informujemy, że ciesząca się ogromnym powodzeniem kolejka amunicyjna wożąca turystów na terenie naszego Muzeum, będzie we wrześniu kursowała tylko w weekendy.

↑ do góry

8 września 2009 r. MOW otrzymało od Urzędu Miejskiego w Helu dwa miotacze bomb głębinowych firmy Thornycroft, stojące dotychczas przed helskim cmentarzem. Są to egzemplarze miotaczy trzonowych, w których do bomby przymocowywano trzon, wkładany do lufy miotacza. Opracowany przez brytyjskiego producenta okrętów "John I. Thornycroft & Company Limited" miotacz bomb Thornycroft DCT wprowadzony od połowy 1917, o zasięgu miotania 27 m. był pierwszym udanym miotaczem tego typu, powszechnie stosowanym na wielu okrętach.

↑ do góry

Z okazji 70 rocznicy wybuchu II Wojny światowej, na terenie Muzeum Obrony Wybrzeża, ogniem w domku przy wieży kierowania rozlokuje się radiostacja klubu krótkofalarskiego "GALEON" - SN2K (tel. 619 910 985), która od 1 września 2009 r. od godziny 04.15 będzie nadawać w eter komunikaty wojenne przypominające fakty z obrony Helu i Wybrzeża.
Po zakończeniu całego seansu radiowego, radiostacja będzie rozsyłać QSL, (oficjalne karty, mające charakter dokumentu - potwierdzenie przeprowadzonej łączności) do radioamatorów z którymi współpracowała.

↑ do góry

22 lipca 2009 roku, w 70 rocznicę desantu aliantów w Normandii, na terenie Muzeum Obrony Wybrzeża, w ramach pokazów D-Day odbyło się widowisko plenerowe - walka oddziałów amerykańskich z niemieckimi.
Widzami widowiska było ok. 1000 turystów, zgromadzonych w wydzielonych miejscach Muzeum.

↑ do góry

Muzeum Obrony Wybrzeża

ul.Helska 16
84-150 Hel
biuro Muzeum: mow@helmuzeum.pl

projekt i wykonanie seofuture.pl